Alcatel OneTouch PIXI 3 (10)
Konstrukce | 155 × 255 × 9,5 mm, 495 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 10,1" (1 280 × 800 px) |
Fotoaparát | 2 Mpx, , video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Mediatek 8127, CPU: 4×1,3 GHz |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Android 5.0 |
Akumulátor | 4 060 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:31 hodin |
Dostupnost | prosinec 2015, 2 990 Kč |
Alcatel OneTouch PIXI 3 (10) – videopohled
Obsah balení
Na test jsme dostali verzi s klávesnicí a praktickým pouzdrem, kterou je možné také běžně zakoupit. Samotné balení je proto skutečně obrovské a kromě tabletu v něm najdete druhou krabici, kde se nachází zmíněná klávesnice a pouzdro na celé zařízení. Konečně pak nemůže chybět ani nabíječka pro nabíjení klávesnice a tabletu.
Design a konstrukce: nudný, ale bytelný
Na první pohled je patrné, že před sebou máme klasický větší tablet, který si nehodlá na nic hrát a jde mu o to dostat cenu co možná nejníže. Ta se mimochodem ve verzi se samostatným tabletem dostala pod hranici tří tisíc korun. Výrobce nasadil plastové a bohužel i na pohled a omak levné materiály. Na druhou stranu je konstrukce poměrně bytelná a nevrže. Příjemná je také tloušťka jen 9,5 milimetrů. Zbylé rozměry činí v režimu portrétu 255 milimetrů na výšku a 155 milimetrů na šířku. V jedné ruce tablet můžete pohodlně přenášet, používat jej však již jednou rukou nelze, na to je moc velký. Hmotnost se zastavila na 495 gramech. Ačkoliv výrobce připravil spoustu barevných variant, na českém trhu můžete vybírat jen mezi černou a bílou.
Ačkoliv je nasazen velmi obyčejný plast, drží se tablet v rukách jistě. Nehrozí nechtěné vyklouznutí a díky nijak vysoké hmotnosti není problém jej přenášet. Nezbytná tlačítka se nacházejí při vertikálním držení na pravém boku a tisknou se pohodlně. S ohledem na velikost tabletu však mohla být o něco větší, aktuálně je vždy chvíli hledáte. Konektory se usídlily na horní hraně a jde pouze o základní dvojici microUSB a 3,5mm jack.
Posledním prvkem na bocích zařízení je slot pro paměťovou kartu, který je schován pod plastovou krytkou. Otevřít ji není snadné, na druhou stranu však nepůsobí zrovna dvakrát bytelně a mám jisté obavy, co s ní udělá časté odchlipování. Pokud však karty často neměníte, nemusí vás to trápit.
bytelná konstrukce
skutečně velmi laciný vzhled
Displej: je to velikán
Valnou většinu čelní strany zabírá displej, jehož úhlopříčka je 10,1 palců. Typově jde o IPS panel s HD rozlišením. Jak již asi tušíte, není to mnoho, což dokládá jemnost 149 PPI. Ihned po rozsvícení spatříte jednotlivé pixely a obrazový dojem z displeje skutečně není moc dobrý. Po nějaké době si však i na horší jemnost lze zvyknout. Displej je dobře čitelný z ostrých úhlů i na slunci, což je rozhodně plus. Potěší i vysoký jas, na druhou stranu zamrzí absence automatické regulace podsvícení. Příjemným překvapením je možnost displej odemknout dvojitým poklepáním. Opětovné uzamčení stejným způsobem již ale možné není. Velký displej také magnetem na prach a otisky prstů a vcelku se hodí mít při sobě nějaký hadřík na přeleštění.
velký displej
odemknutí poklepáním
celkově nekvalitní displej
Zvuk: reproduktor nepotěší
Zvukově nečekejte žádný zázrak, což je u tabletu škoda – je zde totiž předpoklad, že jej budete používat hlavně pro multimédia. Malý reproduktor na zadní straně neklade důraz na hloubky, zvuk je nevýrazný a zvládá spíše jen výšky. Mnohem horší je, že je poměrně tichý. Naštěstí si samozřejmě můžete připojit sluchátka, skrze která je zvuk mnohem lepší. Opět však nepočítejte s hudebními hody. Nenáročné posluchače však výstup do sluchátek určitě uspokojí.
tichý a nekvalitní reproduktor
Baterie a výdrž: malá, ale dostatečná
Baterie je v tabletu samozřejmě pevně integrovaná a sami si ji rozhodně nevyměníte. Kapacita je nijak oslnivých 4 060 mAh, kterou by zahanbil i nějaký ten smartphone. U Alcatelu však chybí možnost připojit se k mobilní síti, a tak výsledná výdrž není vysloveně špatná, ač se samozřejmě odvíjí od stylu používání. Snadno tablet vybijete za pár hodin sledováním filmu či hraním her. Pokud jej však budete používat například jen hodinku denně na internet a videa, budete nabíjet zhruba jednou za pět dní.
Při našem testu výdrže baterie, kdy tablet přehrával streamované video v kvalitě 720p, byl samozřejmě připojen na Wi-Fi a aktualizace byly potlačeny, dosáhl výsledku 7 hodin a 21 minut. To lze považovat na danou cenovou kategorii jako velmi dobrou hodnotu. Nabití tabletu z nuly na 80 % zabere 1 hodinu a 55 minut, k úplnému nabití je zapotřebí 2 hodin a 31 minut.
Hardware: nezbytný základ
Úspory se dotkly také hardwaru, který spoléhá na čtyřjádrový procesor MediaTek MT8127 s taktem 1,3 GHz. Doplněn je pouze 1GB operační pamětí, přičemž volných zbývá zhruba 300 MB. V benchmarku AnTuTu tablet dosáhl zhruba 23 tisíc bodů. Velmi malá je i interní paměť. Z výrobcem udávaných 8 GB jsou pro vaše data k dispozici jen necelé 2 GB. Důvodem je, že v tabletu najdete předinstalováno opravdu neskutečné množství aplikací. Ty, které nebudete chtít využívat, však lze snadno odinstalovat a tím získat prostor. Dalšího místa docílíte vložením paměťové karty typu micro SDXC, na kterou je možné i přesouvat aplikace, které to podporují.
podpora paměťových karet
malá operační paměť
velmi malá interní paměť
Bluetooth klávesnice
Zastavme se nyní u příslušenství v podobě pouzdra a Bluetooth klávesnice. Tato varianta se u nás také prodává a připlatíte si za ni 800 Kč, což je příjemná částka. Praktické pouzdro je domovem nejen pro tablet, ale je zde vyhraněné místo i pro klávesnici, kde je magnetem přichycena ke své ploše v pouzdru. Toto praktické pouzdro sice opět vypadá velmi lacině, ale tablet chrání a vše se dohromady i mnohem lépe přenáší. Tím však veškeré výhody v podstatě končí.
Samotná klávesnice se páruje výhradně skrze Bluetooth a dobíjí se samostatně přes microUSB konektor na svém těle. Tlačítka jsou menší, ale mají adekvátní rozestupy a psaní je vcelku pohodlné. Bohužel nelze nijak psát diakritiku, což klávesnici dosti degraduje. Nespolehlivé je také inicializace připojení k tabletu, která mnohdy trvá neúměrně dlouho. Zpožďuji se i reakce na stisk ovládacích kláves. Mnohem častěji jsem proto využíval klasickou softwarovou klávesnici od Googlu.
Pouzdro má kromě ochrany sloužit i jako stojánek. Jednu stranu přehnete tak, aby držela tablet pod úhlem a vy jste mohli pohodlně sledovat dění na displeji a současně obsluhovat klávesnici. Pouzdro bohužel není dostatečně pevné a tablet v kýžené poloze téměř nikdy neudrží. Ve výsledku tak přikoupení klávesnice a pouzdra téměř postrádá smysl.
pouzdro tablet ochrání
lacině vypadající materiály pouzdra
klávesnice neumí diakritiku
Uživatelské prostředí: do obchodu již nemusíte
Prostředí tabletu má na starost operační systém Android ve verzi 5.0 Lollipop a lze říci, že se Alcatel do úprav příliš nepouštěl. Oproti jeho čisté podobě jsou však jiné ikonky a set již zmíněných předinstalovaných aplikací. Mnohem více nicméně zamrzí nepříliš povedená optimalizace, která bude pramenit i z nevýkonného hardwaru. Základní pohyb v prostředí je ještě vcelku svižný, ale spouštění aplikací je pomalé a i přetáčení obrazovky dle držení tabletu mnohdy neuvěřitelně dlouho trvá: není neobvyklé, že si počkáte i 5 vteřin, než tabletu dojde, jak má obrazovku orientovat.
spousta aplikací, většina praktických
horší optimalizace
dlouho trvající přetáčení obrazovky
Fotoaparát: přítomen jen z nouze
I velké tablety mívají standardně fotoaparáty, avšak u levného Alcatelu je ten zadní opravdu jen do počtu. Nabízí nízké rozlišení 2 megapixely a nemá automatické ostření ani přisvětlovací LED diodu. I za dostatečného osvětlení jsou snímky neostré, detaily se slévají a ani s barevnou věrností to není ideální. Čelní kamerka má pak pouze VGA rozlišení. Hodí se tak výhradně k videohovorům a i zde bychom se přimlouvali za o něco vyšší rozlišení.
Ukázkové fotografie
Fotoaparátem můžete zaznamenávat také videa, a to dokonce ve Full HD kvalitě s 30 snímky za vteřinu. Kvalita je bohužel velmi špatná a natáčet s takto velkým tabletem ani není příliš pohodlné.
Alcatel OneTouch PIXI 3 (10) – testovací video (1088p, 30 FPS)
fotoaparát je skutečně téměř nepoužitelný
Konektivita: vystačí si s málem
V případě konektivity je k dispozici Wi-Fi, což je současně jediná možnost, jak se dostat na internet. Podpora 3G či LTE chybí, avšak to se s ohledem na cenu dalo očekávat. Bezdrátově lze komunikovat i skrze Bluetooth. Dostalo se také na GPS, GLONASS chybí, které využijete v mapách. Fixace je poměrně svižná, avšak velmi záleží, na jakém místě se nacházíte. Vhod může přijít funkce USB host, díky které připojíte například flash disk.
Závěr
Alcatel OneTouch PIXI 3 v desetipalcové variantě nemá příliš čím zaujmout. Šetřilo se v podstatě na každém místě a kvůli nepříliš výkonnému hardwaru a podprůměrnému displeji není vhodný ani na pasivní konzumaci multimediálního obsahu. Uplatnění by mohl najít jako obyčejný tablet pro děti či k občasnému prohlížení internetu, a to díky velkému displeji. V dané cenově kategorii příliš takto velkých tabletů nenajdete. Doporučujeme si však spíše připlatit přibližně dva tisíce korun zaVodafone Tab Prime 6.
Leave A Comment